Epilepszia

A betegség tünetei: hirtelen egyensúlyvesztés, támolygás, összerogyás, oldalra dőlés, bizonytalan mozgás, ijedt, zavart tekintet. Súlyosabb esetekben: a fentiek mellett a végtagok futó mozgást végeznek, rángógörcsök, merev test, tág pupillák, hátrafeszülő fej és nyak, habzó száj, nyöszörgés vagy sikító hang. Előfordulhat vizelet- és bélsár visszatartási probléma is. Nyeldeklés, csámcsogás, nyelvöltögetés, fogcsikorgatás, szájzár, nyálzás, felső ajkak felhúzása, megállíthatatlan járkálás.

  • elsődleges, vagy idiopatikus epilepszia: az agyban nincs semmiféle kimutatható morfológiai elváltozás (elhalás, gyulladásos góc, daganat stb.), csupán az agy nem ismert okokból kóros elektromos kisüléseket generál. A rohamok közötti időszakban az állat tünetmentes.
  • másodlagos, vagy szerzett epilepszia: az agyban van kimutatható morfológiai elváltozás (gyulladás, trauma, toxikózis, infartus, agyvérzés, anyagforgalmi betegség, daganat, máj- vesebetegség stb. miatt kialakult idegsejt károsodás), mely a rohamokat kiváltja, tehát felismerhető az a betegség, mely az epilepsziát kiváltja. Az ilyen állatok a rohamok közötti időszakban is mutatnak különböző tüneteket.

A betegség okozója: Az oka ismeretlen, valószínűleg genetikai eredetű, vagyis örökölhető betegségről beszélünk. Bármelyik fajtájú kutyánál jelentkezhet, de van olyan fajta, ami kifejezetten hajlamos rá. Ilyen pl.: a beagle, németjuhász, labrador, pekingi, stb. A görcsöket kiválthatja a stressz, a félelem, a kifáradás, erős fény vagy hanghatás, időjárás változás, de konkrét külső hatás nélkül, alvás közben is kialakulhat a roham.

Meghatározás: A kutyák leggyakoribb idegrendszeri betegsége az epilepszia, mely ismétlődő görcs-rohamokban jelentkezik. A rohamok közti idő kutyánként változó, van, hogy félévente jön elő, de olyan eset is ismert, amikor naponta többször volt rohama a kutyának. Bár az aggódó gazdinak ez többnek tűnhet, a roham mindössze pár percig tart. De van, hogy az epilepszia másképpen jelentkezik (gócos roham): ízlelési rohama van a kutyának, ha egy bizonyos tárgyat folyamatos nyalogat. A szaglási roham esetében a kutya hirtelen megáll, fejét előrenyújtja és nagy erővel veszi a levegőt pár percig. Ez hallucinációba is átcsaphat: légykapkodás, csillagvizsgáló fejtartás vagy az eb maga elé néz, a semmibe. A rohamok ezutóbbi típusai alatt a tudat lehet tiszta, rászóláskor abbahagyja a kutya a cselekvést, de újra kezdheti, ezért különös figyelmet igényel a probléma és kezelése javasolt, mert mindez később rohamokba torkollhat, ami további agykárosodást okozhat.

Kezelés: A betegség sajnos nem gyógyítható, de tünetmentessé tehető. Míg nincs állatorvoshoz a kutya közelében, ügyeljünk rá, hogy a roham közben a kutya feje ne ütődjön a földhöz, vagy a bútorokhoz. Hogy a nyelvét ne harapja el a kutya, egy pár centis fadarabot célszerű ilyenkor a fogai közé tenni, de a kutya szájába ne nyúljunk, mert öntudatlan állapotában esetleg kárt tehet bennünk. A roham után kedvencünknek pihenésre van szüksége, lehetőleg ne piszkáljuk őt – az sem baj, ha egy elsötétített helyre tud ilyenkor elvonulni a kutyus – az epilepsziás kutyáknak nem árt erre a célra egy külön kis sarkot kialakítani a lakásban. Sűrűn jelentkező görcsöknél gyógyszeres kezelésre van szükség – emellett a kutya tünetmentes; teljes értékű életet élhet. Ha a rohamok 1 hónapnál gyakrabban jelentkeznek, vagy 10 percnél tovább tartanak, mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni, hogy megfelelő kezeléssel megakadályozzuk az agy további károsodását.

Fórum: További infók és tapasztalatcsere  >> Epilepszia beagle kutyáknál! csoportban.

Oszd meg! Köszönjük!

4 thoughts on “Epilepszia

  1. Sziasztok!
    Véleményeteket szeretném kérni, beagle kutyusom pár nappaal ezelőtt kezdte produkálni az alábbi tüneteket: fenekét huzva a földön,sürün öltögetve nyelvét, első lábait apró pici harapásokkal rágja, vagy ha a közélében vagyunk nyalogat, illetve harapdál, és sír.
    Állatorvos szerint allergia már kétszer kapott injekciót, de a tünet tegnap újra jelentkezett.
    Lehet epilepszia? Ha igen az orvos miért nem gondolt erre?
    Segítségeteket előre is köszönöm.
    Baranya Lászlóné

  2. Szia! Bár én nem vagyok állatorvos, a popsi húzását a földön „szánkázásnak” nevezik, és én inkább a bűzmirigy problémára tippelnék. Ebben megerősít a következő mondatod, amit írtál, miszerint rágja magát, tehát lehet, hogy viszket neki. Nekem sok problémám volt a bűzmirigyemmel kiskoromban, a fülem is begyulladt tőle és vakaróztam is sokat, többek között „kényszer-vakaróztam”. Főleg az első mancsomat szoktam „kínomban” rágni, akár órákig is. Viszont szőrt még sose téptem ki magamból. Előfordult, hogy szánkáztam is, de ez kevésbé voltjellemző. Általában a vakarózás volt a jellemző (farkam tövénél, első mancsomon) és előfordult, hogy a fülem is begyulladt. Szerencsére mára kinőttem ezt, de 1-2 évente azért érdemes a dokival megnézetni, mi a helyzet ott hátul, amikor úgyis megyünk oltásra.

    Szerintem említsétek meg a dokinak, hogy nem-e lehet ez a probléma. Ezen táplálék váltással is lehet segíteni! Nem szokta hátrafordulva-gömbölyödve nyalogatni a fenekét?

    Írjatok majd, hogy mi újság, rendben?

  3. Sziasztok! Én csak egy kis velünk megtörtént dolgot szeretnék megosztani.
    Van egy 2 éves beaglem először 6 hónapos volt amikor jelentkezett nála az epilepszia. Nagyon megijjedtem, de rögtön fogtam és szaladtunk az orvoshoz. Szegénynek le meredtek az izmai es csak pattogott ahogy menni akart. Mikor a dokihoz kerültünk kapott szurit glükóz pasztát és felírták neki a Sevenal gyógyszert ami 100mgos. Rendbe jött:)
    Az orvos tanácsára elhagytuk a gyógyszert de a biztonság kedvéért tartottam belőle otthon.
    Most másfél évvel (közben Angliaba költöztünk) az egyik nap nagyon levert lett, meg volt duzzadva a nyakizma azt gondoltuk begyulladtak a mandulái mert se enni se inni nem nagyon akart. Adtunk neki fájdalom csillapitót. Megnyugodott. Jobban lett.
    Másnap nem akart megint enni mindig levert volt aludt ha felébredt sirt és a fejét az égnek tartotta. Gondolván szegénynek mennyire fáj hat masszirozgattam a kis nyakát mindig megnyugodott és aludt utána. Délután sétálni szeretett volna örültem, hogy jobban van. A séta közepén egyszer csak megállt és sírni kezdett majd elkezdett a bokor felé futni. Görcsöt kapott. Gyorsan felkaptam és elkezdtem vele haza sietni, szerencsére nem voltunk tul messze. Mikor hazaértünk rögtön mézet nyomtam a szájába és beadtam neki egy teljes szem gyógyszert jobban lett elaludt elengedtek az izmai. Felébredt ivott evett és aludt tovább. Megnyugodtam, hogy jol van de mégsem. Felugrott elkezdett felénk rohanni felugrott az ágyra összepisilte magát közben annyira sírt mint akit meg akarnak ölni és próbált nyújtózkodni, a falnak szaladt. Azonnal hivtam az állatkorházat ahol fogadtak is minket, bent tartották éjszakára másnap este mehettünk érte. A gyógyszert mostmár folyamatosan szednie kell. 400 font volt ez az egy éjszaka de a kutyám életéért mindent megadnék.

    Ne hagyjátok, hogy elfajulhassanak a dolgok próbáljátok meg rögtön már az első jeleknél a kutyát orvoshoz vinni. Nem kívánom senkinek amit átéltünk, mintha haldoklott volna szegény :(

    Az első jelek amiket én figyelembe se vettem mert azt hittem a nyakát nyújtja az egyhelybe való bambulás, a ködös tekintet.
    Vigyázzatok rájuk ők nem tehetnek róla, hogy betegek lettek… :(

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .